2016. február 19., péntek


Tanulói csoportok, közösségek alakulásának segítése, fejlesztése

Az osztályközösség szervezése, tanulói csoportok alakulásának segítése az osztályfőnöki munka egyik elengedhetetlen része, ami rengeteg nehézséget hordoz magában, különösen kamaszkorban. Sajnos nincs olyan mód, ami garantálná, hogy ne alakuljanak ki klikkek egy osztályban, ugyanakkor a tanár igenis tehet lépéseket a helyzet javítása érdekében. Mindenekelőtt a közösségi médiában való aktív részvétel segítheti ezt a folyamatot. Tanárként az egymás mellé szervezett tanulói közösségek alakulását és kommunikációját nagyban segítheti a közösségi oldalakon való csoportok létrehozása. Ezzel megfelelő felület teremthető nem csak a tananyag áramlásának, hanem a kapcsolatok kialakulásának elmélyülésére is. Ezen kívül egy-egy témakör projektszerű közös feldolgozása és prezentációként való előadása is erősítheti a közösségi élményt. Nagy kihívás lehet egy közös videó vagy képválogatás összeállítása is, hiszen a közös munka összekovácsolhatja a készítőket, amellett, hogy új ismereteket nyújt.


A tanulási folyamat szervezése és irányítása

A tanulási folyamat irányítása szintén történhet a közösségi oldalakon alkotott csoportokon keresztül, illetve a digitális osztálytermek is a tanár segítségére lehetnek a tananyagok folyamatos adagolásánál. Így a papír alapú tananyagok a maradandóbb és praktikusabb elektronikus tananyagra válthatók. A tananyagot életszerűbbé, színesebbé tevő videók, alkalmazások használatát már tág körökben alkalmazzák, hiszen a vizuális információ biztosítása nagy mértékben felgyorsíthatja a tanulási folyamatot. Ha az óra időkereteibe esetleg nem fér bele egy videó, otthoni megtekintésre mindenképpen megéri feladni. Az interaktív tábla szintén egy hatásos eszköz, hiszen a táblához szólított diákok maguk mozgathatják a kurzort, így jobban bevonva érezhetik magukat a tanulási folyamatba. Ráadásul a modern eszközök újdonsága új lendületet hozhat, a gyerekeket kíváncsibbá, befogadó készebbé teheti.





A 4C készségek fejlesztése


Az úgynevezett 4C készségek (kommunikáció, kritikai gondolkodás, kooperáció, kreativitás) fejlesztése ma már elengedhetetlen a munkaerőpiacon való érvényesüléshez. Mivel a modern világban már többszörösen is felhalmozódik az információ, a kritikai gondolkodás mindenképpen szükséges ennek szűréséhez és mérlegeléséhez. A kommunikáció a zavartalan információáramlást biztosítja, míg a kooperáció a feldolgozásban lehet nagy segítség. A kreativitás szintén a feldolgozásban játszhat fontos szerepet, de ezenkívül további információ előteremtésében is hasznos lehet.


Mivel mindegyik kompetencia fejleszthető, a tanárnak kötelessége a tananyagba integrálni ezek fejlesztését. Ez több módon is megtörténhet. Először is, érdemes engedni, hogy a tanulók ne csak fix mintákat alkalmazzanak, hanem szabad kezet kell adni nekik a fantáziájuk kibontakoztatásában. Ez nagyrészt biztatásban és türelemben nyilvánul meg. A kritikai gondolkodás is hasonló módon fejleszthető. Nem a diákok szájába kell rágni a tananyagot, hanem fontos, hogy teret adjunk nekik a szabad vélemény kifejezésre is. A kommunikáció és a kooperáció hasonló módokon fejleszthető: a csoportmunka mindkét készséget fejleszti, valamint a kommunikációnál fontos szerepet játszik a véleménykinyilvánítás kulturált módjának direkt oktatása is. Fontos ilyen jellegű feladatokat integrálni a tananyagba.